Doświadczenia cz. 3

Widzimy, że żadnego skutku niema. Bawełna strzelnicza mogłaby cały tydzień leżeć w ognisku świetlnym bez spłonięcia. A teraz puśćmy na nią promień nie cedzony: bawełna w jednej chwili wybucha i znika. Doświadczenie to wykazuje, że fale świetlne nie są w stanie zapalić bawełny, gdy przeciwnie fale całkowitego promienia robią to natychmiast, możemy więc stąd wnioskować, że te ciemne fale są rzeczywistą przyczyną wybuchu.

Ale wniosek taki jest tylko prawdopodobnym; można by bowiem zarzucić, że dla otrzymania tego wypadku niezbędną jest mieszanina fal ciemnych i fal świetlnych. Użyjmy więc naszego nie przezroczystego roztworu, oddzielmy ciemne fale i skupmy je na bawełnę. Bawełna jak przed tym wybucha.

Więc to ciemne fale, i one wyłącznie, zapalają bawełnę strzelniczą. Toż samo ciemne ognisko ogrzewa blaszki platynowe do żywej czerwoności, pali cynk, papier i drut magnezowy, rozżarza węgiel umieszczony w zbiorniku napełnionym tlenem; diament w takimże zbiorniku jak gwiazda świecić zaczyna i powolnie się pali. A pomimo tego, podczas wszystkich tych doświadczeń, powietrze w ognisku pozostaje tak chłodnym, jak w reszcie pokoju. Dla otrzymania fal świetlnych, używamy jasnego wodnego roztworu ałunu; dla otrzymania fal ciemnych, wyżej wspomnionego roztworu jodu. Powiedzieliśmy jednak wyżej, że ałun nie jest tak doskonałym cedzidłem jak jod, bo przepuszcza przez siebie część ciemnego ciepła.

Comments
 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  – Terapia EMDR Warszawa
  – tłumacz niemieckiego poznań
  – tłumacz przysięgły języka niemieckiego poznań
  – usługi dźwigowe żagań
  – usuwanie ósemek warszawa
  – wycinka drzew Konstancin
  – Wynajem mat wyjściowych Poznań
  – Wywóz nieczystości Szczecin
  – wywóz nieczystości stałych Szczecin